Translate

WORLD SPACE WEEK

Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej jest obchodzony od 1999 roku od czasu  Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jest okazją do promowania nauk matematyczno-przyrodniczych, osiągnięć nauki i naukowców oraz zachęcania dzieci i młodzieży do zainteresowania się naukami  związanych z odkrywaniem i badaniem kosmosu.
Wspólnie z grupą niesamowitych nauczycieli przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć dla naszych uczniów, którą zatytułowaliśmy "Discover the Space" - "Odkryj kosmos". World Space Week 2016 miał miejsce między 4 a 10 października.

Naszą inicjatywę zamieściliśmy także na stronie STEM ALLIANCE







Przez cały czas trwania World Space Week podczas długich przerw uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań związanych z kosmosem. Każdego dnia po 5. godzinie lekcyjnej w sali 121 wyświetlane były filmy o przestrzeni kosmicznej i powstaniu wszechświata. Filmy z serii "A Spacetime Odyssey" wybrał dla naszych uczniów pan Arkadiusz Hajduk. Jedząc drugie śniadanie uczniowie też mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego:



Niektóre klasy zdecydowały się stworzyć własne modele statków powietrznych. Uczniowie wykorzystywali materiały z recyklingu, poszukiwali zdjęć rakiet i satelitów albo budowali posługując się własnymi pomysłami. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak powstawały  statki kosmiczne - na zdjęciach są przyszli inżynierowie z klas 4c, 4e i 3f:




5 października o 17.15 zaprosiliśmy Rodziców do wspólnej zabawy, która polegała na rozpoznawaniu tytułów filmów fabularnych związanych z podbojami kosmosu. Rodzice korzystali ze swoich telefonów komórkowych, aby rozwiązać test Kahoot i poprawnie wskazać tytuły 11 filmów. Zgodnie z przewidywaniami lepsi byli Tatusiowie, ale na trzecim miejscu znalazła się jedna z Mam:)




W czwartek, 6 października 2016 r., nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją znajomość filmów fabularnych o podbojach kosmosu. Przygotowałam dla Nich test Kahoot, złożony z 11 fragmentów filmów. Do każdego z nich podane były 4 odpowiedzi, z których należało wybrać jedną właściwą. Wśród filmów pojawiły się m.in. "Marsjanin" czy "Grawitacja", ale były także filmy, które powstały dawniej, np. "Obcy-Przebudzenie", "Kosmiczni kowboje", "Armagedon" czy starsze części "Gwiezdnych wojen".
   Na długiej przerwie, po 6 lekcji, uczestnicy quizu stawili się w sali 121 z telefonami, a nawet tabletami! Mogli grać sami lub w grupach złożonych maksymalnie z 4 osób. Wśród uczestników pojawił się także pan Arek. Emocji było mnóstwo! Okazało się, że wśród naszych uczniów są prawdziwi znawcy tematu, którzy bez problemu potrafili wskazać filmy "kosmiczne", nie tylko te, które mogliśmy oglądać stosunkowo niedawno. Po finałowym pytaniu Kahoot wyłowił zwycięzców - drużynę z klasy 6c. Na drugim miejscu znalazł się pan Arek, a na trzecim Jakub  z klasy 5b.




   Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły mieli okazję poznać naukowe dokonania Polaków związane z przestrzenią kosmiczną. W salach lekcyjnych pojawiły się przygotowane przez uczniów gazetki prezentujące dokonania Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza czy Aleksandra Wolszczana. Dzieci zaprezentowały także postać Mirosława Hermaszewskiego (jedynego, jak dotąd, Polaka w kosmosie) oraz Zenona Jankowskiego, który był dublerem p. Hermaszewskiego. W naszych salach pojawiły się także materiały na temat Układu Słonecznego.



   

   Uczniowie naszej szkoły tworzyli swoje modele statków kosmicznych. Wykorzystywali do konstrukcji materiały z recyklingu: puste butelki plastikowe, tekturowe pudełka, papier, patyczki, folie, bibuły, papier kolorowy, zakrętki od butelek i in. Nasze dzieci są bardzo pomysłowe - zbudowały niesamowite statki kosmiczne.






   54 Misja programu edukacyjnego NASA "Sally Ride EarthKAM" wypadła tym razem podczas Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykonywać zdjęcia naszej planety z Kosmosu. Wybierali miejsce na Ziemi, a następnie wydawali polecenie kamerze znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by ta wykonała zdjęcie wybranego przez nich miejsca. Otrzymaliśmy 250 kodów, które umożliwiają wykonanie 250 fotografii.
 


Oto najpiękniejsze naszym zdaniem zdjęcia, które udało nam się wykonać podczas 54 Misji programu "Sally Ride EarthKAM" - wszystkie miejsca zidentyfikowaliśmy dzięki współrzędnym geograficznym:





   Jedną z proponowanych aktywności podczas Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej było stworzenie przez dzieci plakatów, na których zaprezentują gwiazdozbiór będący jednym ze znaków zodiaku. W zadaniu uczestniczyły klasy 1-3. Klasy wylosowały znaki i przystąpiły do pracy. Oto zaskakujące efekty pracy dzieci:




   

   10 października, czyli ostatniego dnia World Space Week, młodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję poćwiczyć swoją sprawność w sali gimnastycznej, którą pan Janusz Gołąbek zamienił w miejsce ćwiczeń przyszłych astronautów. Na sali pojawiły się niezwykłe przyrządy, na których dzieci mogły ćwiczyć swoją siłę, szybkość i równowagę. Uczniowie bawili się doskonale! Opiekunami, którzy dbali o bezpieczeństwo młodszych kolegów, byli uczniowie klasy 6c. Najstarsi uczniowie świetnie wywiązali się ze swojego zadania.  Zapraszamy do obejrzenia "małego kosmicznego cudu", który wydarzył się w poniedziałek na naszej sali gimnastycznej:) Panu Januszowi gratulujemy świetnego pomysłu i bardzo dziękujemy za fantastyczne zakończenie Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej.
 



Uroczysta gala w Operze Wrocławskiej

    Zakończyliśmy World Space Week 2016. Jest nam niezmiernie miło, że praca koordynatorów, nauczycieli, a przede wszystkim naszych uczniów, spotkała się z uznaniem  narodowego koordynatora akcji  pana Adama Ustynowicza. Przedstawiciele naszej szkoły: koordynatorzy, dyrekcja szkoły oraz uczniowie, zostali zaproszeni na uroczystą galę w Operze Wrocławskiej „Chopin the Space Concert”, której organizatorem był World Space Week pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Hotel Kosmonauty. Wyróżnienie wręczył nam astronauta NASA, dowódca promu kosmicznego Endeavour, pułkownik George Zamka.
    Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film „Chopin the Space Concert”, którego reżyserem jest pan Adam Ustynowicz. Seansowi  filmowemu towarzyszył koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza.
  










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz