O NASZYM PROJEKCIE NA STRONIE STEM ALLIANCE
TESTUJEMY "KOSMICZNE" PALIWA
Klasa 4E obchodziła Dzień Dziecka eksperymentując z rożnymi rodzajami
paliwa do stworzonych przez siebie rakiet. Po zbudowaniu rakiet na bazie
tub po pastylkach musujących, uczniowie bawili się w naukowców,
sprawdzając mieszanie jakich substancji może być skuteczne, aby
wystrzelić mały pojazd w powietrze. Do dyspozycji mieli: wodę gazowaną,
ocet, colę, sodę oczyszczoną, rozdrobnione pastylki musujące, mentosy.
Dzieci rozpoczęły próby od mieszania dwóch składników, a potem tworzyły
własne mieszanki.
OBSERWACJE ASTRONOMICZNE PRZYGOTOWANE PRZEZ WROCŁAWSKI ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Dzięki
nawiązaniu współpracy z Wrocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników
Astronomii 6 kwietnia 2017 roku zorganizowano w szkole obserwacje
astronomiczne. Dzięki teleskopom szkolnym oraz udostępnionym przez Miłośników
Astronomii: Agatę Gorwę, Rafała Białka i Adama Wiernasza, uczestnicy mogli oglądać Księżyc i jego kratery, a wieczorem także
Jowisz i jego księżyce. Na szkolnym boisku miłośnicy astronomii kalibrowali
teleskopy i cierpliwie wyjaśniali co można było przez nie zobaczyć. Mieliśmy
okazję wysłuchać pierwszej prelekcji pana Rafała Białka o astronomii, z której zgromadzeni
dowiedzieli się dlaczego ludzie zainteresowali się astronomią, poznali
najważniejsze odkrycia i uczestniczyli w krótkim spacerze po Układzie
Słonecznym. Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wziąć udział w programie
NASA „Sally Ride EarthKAM”, a najbardziej wytrwali obserwatorzy byli świadkiem przelotu
nad naszymi głowami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
WARSZTATY WE WROCŁAWSKIM PARKU TECHNOLOGICZNYM
"OD BALONA DO DRONA
Specjalnie
dla naszych uczniów Wrocławski Park Technologiczny przygotował zajęcia
dotyczące dronów. Uczniowie klas 4e, 5c, 6c i 6b uczestniczyli w warsztatach,
podczas których poznali historię tego wynalazku. Dzieci dowiedziały się jak
ludzie realizowali swoje marzenia o lataniu budując balony, pierwsze samoloty,
sterowce, odrzutowce i drony oraz jak próbowali rozwiązywać problemy
techniczne, na które napotykali podczas tworzenia maszyn latających. Uczniowie
wykonywali doświadczenie wyjaśniające unoszenie samolotów w powietrzu, a
następnie poznali drony. Mieli okazję zobaczyć to, co widzi dron z wysokości 100 m i
identyfikowali obiekty we Wrocławiu. Na zakończenie zajęć dzieci wzięły
udział w konkursie na stworzenie papierowego samolotu, który pokona
największą odległość.
JAK SPEŁNIAJĄ SIĘ MARZENIA, CZYLI HISTORIA MIELECKIEGO LOTNICTWA
7 marca uczniowie klas 4e, 5a i 6c uczestniczyli w spotkaniu z Panem Teofilem Lenartowiczem, który opowiedział o 100-letniej historii mieleckiego lotnictwa. Pan Teofil rozpoczął swoją opowieść od przedstawienia losów młodego chłopca – 14 letniego Stasia Działowskiego, który zafascynowany austriackimi balonami podczas I wojny światowej, zawędrował sam z Mielca aż do Wiednia. Potem ukończył szkoły lotnicze. Po powrocie do Polski dorosły Stanisław zaraził swoja pasją brata, Mieczysława. Obaj bracia Działowscy zostali konstruktorami lotniczymi i zapoczątkowali rozwój przemysłu lotniczego w Mielcu. Dzięki nim powstały Zakłady Lotnicze - PZL Mielec.Pan Teofil był mechanikiem lotniczym i pilotem w Mielcu i zaprezentował naszym uczniom przykłady samolotów polskiej i radzieckiej konstrukcji, które tam budowano. Opowiedział o tym, jak polskie samoloty rolnicze wykorzystywano w wielu krajach świata, tak dalekich jak choćby Sudan, Indie czy Egipt. Dzieci poznały polskie konstrukcje, które pomagają gasić pożary, a także samoloty patrolowe i ratownictwa morskiego
Przemysł lotniczy w Mielcu nadal się rozwija. Dziś PZL Mielec to spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation, która jest największym w Polsce producentem samolotów. To tutaj powstają m.in. śmigłowce BLACK HAWK.
Bardzo dziękujemy Panu Teofilowi za wizytę w naszej szkole i ciekawą opowieść o historii powstania polskiego lotnictwa i o tym, jak spełniają się marzenia.
UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU NA SĘPOLNIE
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Klubu Lotników Loteczka, Aeroklubów Wrocławskiego, Warszawskiego i Krakowskiego, wielu seniorów lotnictwa oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.
WYKŁAD O ARCHITEKTURZE KOSMICZNEJ - SPOTKANIE Z ZAŁOŻYCIELAMI GRUPY PROJEKTOWEJ SPACE IS MORE - INŻ. LESZKIEM ORZECHOWSKIM I INŻ. SZYMONEM GRYSIEM
9 lutego 2017 roku gościliśmy w naszej szkole niezwykłych gości - młodych naukowców, inżynierów z Politechniki Wrocławskiej - pana Leszka Orzechowskiego i pana Szymona Grysia. Panowie są założycielami grupy projektowej SPACE IS MORE, finalistami wielu międzynarodowych konkursów, organizowanych m.in. przez NASA, związanych z naukami kosmicznymi, m.in. Gemini Mars, Inspiration Mars, International Mars Student Design Contest. Naszym uczniom opowiedzieli o tym, czy to możliwe, aby ludzie mieszkali poza Ziemią i o architekturze kosmicznej.
Panowie Leszek Orzechowski i Szymon Gryś są autorami takich projektów. Opowiedzieli o tworzeniu habitatów na Marsie oraz Księżycu naszym szósto- i piątokoklasistom. Uczniowie dowiedzieli się jakie niezwykłe rozwiązania proponują naukowcy z całego świata: nadmuchiwane lub lodowe habitaty, bazy budowane przez drukarki 3D z materiałów dostępnych na planecie itd. Niezwykły habitat marsjański, który jest zaprojektowany przez młodych naukowców z grupy SPACE IS MORE, powstał w Polsce, niedaleko Tarnowa! Dzieci obejrzały jego plany, poznały elementy i niezwykle ciekawe rozwiązania aranżacji wnętrza tego habitatu. Panowie opowiedzieli także o sposobie doboru załogi marsjańskiej bazy i odpowiadali na pytania uczniów.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy poznać niezwykłe osiągnięcia młodych polskich naukowców i życzymy Im powodzenia w realizacji kolejnych projektów i konkursach:)
O TYM DLACZEGO SAMOLOTY LATAJĄ I O AKROBACJACH LOTNICZYCH - SPOTKANIE Z DR STANISŁAWEM MAKSYMOWICZEM
Uczniowie klas piątych mieli okazję poznać wyjątkowego człowieka - pana doktora Stanisława Maksymowicza, który jest pilotem szybowcowym, samolotowym, balonowy, skoczkiem spadochronowym, instruktorem sportów lotniczych, modelarzem lotniczym, twórcą i kierownikiem Zakładu Sportów Lotniczych wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Pan Maksymowicz opowiedział o swojej karierze związanej z lotnictwem i o tym, jakie warunki należało kiedyś spełniać, aby zostać lotnikiem. Dzieci dowiedziały się, ile kosztuje wyszkolenie dobrego pilota i dlaczego loty są tak drogie. Pan Maksymowicz wyjaśniał naszym uczniom dlaczego samoloty unoszą się w powietrzu. Opowiadał o akrobacjach lotniczych i prezentował na przywiezionych modelach różne figury akrobatyczne.
Pan doktor przywiózł ze sobą strój ciśnieniowy pilota, który przymierzyła jedna z naszych uczennic. Dzieci mogły także zobaczyć prawdziwy spadochron i dowiedziały się, w jaki sposób należy go składać. Miały także okazję zadawać pytania, na które pan doktor odpowiedział.
CO ZAWDZIĘCZAMY MISJOM KOSMICZNYM?
WYKŁAD DR INŻ. ŁUKASZA RADOSIŃSKIEGO
Było to niezwykle ciekawe spotkanie. Nasi uczniowie żywo reagowali na fragmenty filmów oraz informacje, które poznali. Bardzo dziękujemy Panu doktorowi Łukaszowi Radosińskiemu za ciekawe zaprezentowanie wykładu i cierpliwe odpowiadanie na pytania naszych uczniów. Mam nadzieję, że wkrótce zechce się jeszcze spotkać z kolejną grupą naszych dzieci.
NASZ SUKCES W POLSKIEJ EDYCJI KONKURSU SPACE SCOOP
Mamy kolejny sukces w naszym projekcie! Praca uczennicy Natalii Pawłowskiej z klasy 5b wygrała polską edycję konkursu Space Scoop w kategorii wiekowej 8-11 lat. Została tym samym zgłoszona do konkursu międzynarodowego,Konkurs polegał na stworzeniu komiksu na podstawie jednej z ciekawostek na temat kosmosu, opublikowanych na stronie Universe Awareness. Poniżej komiks Natalii:
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA KOSMICZNE MENU
RESTAURACJI
ORLE GNIAZDO
12 grudnia 2016 roku zebrało się jury Konkursu na kosmiczne manu restauracji Orle Gniazdo. W skład jury weszli: p. Katarzyna Piątkowska (Urząd Miasta Wrocław - Biuro Rozwoju Gospodarczego), p. Piotr Kwaśny (szef restauracji Orle Gniazdo), p. Jolanta Popiołek (wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 26).
Po dokładnym zapoznaniu się z 10 nadesłanymi na konkurs pracami naszych uczniów, ocenie kryteriów: zgodności z tematem, estetyką pracy, kreatywności i oryginalności, jury wybrało 3 najlepsze prace oraz przyznało jedno wyróżnienie:
I miejsce - Oliwier Dyczkowski, kl. 6c
II miejsce - Julia Daszkiewicz, kl. 6c
III miejsce - Mateusz Gryboś, kl. 6c
wyróżnienie - Dominika Krzyszczuk, kl. 5c
Jury zgodnie uznało, że prace uczniów prezentowały bardzo wysoki poziom, a nasi uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością w nadawniu nazw potrawom serwowanym w restauracji. Najlepsze prace publikujemy na szkolnej stronie. Zostaną także zaprezentowane w restauracji Orle Gniazdo.
1__miejsce_Oliwier_Dyczkowski.pdf
2_miejsce_Julia_Daszkiewicz.pdf
3_miejsce_Mateusz_Grybos.pdf
wyróżnienie_Dominika_Krzyszczuk.pdf
ROZPOCZYNAMY WSPÓŁPRACĘ Z WROCŁAWSKIM ODDZIAŁEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Naszym nowym partnerem projektu SKY IS THE LIMIT jest Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zarząd Wrocławskiego Oddziału będzie z nami współpracował między innymi podczas organizowania obserwacji nieba przez teleskopy. Prezes oddziału- Pani Agata Gorwa, przekazała nam propozycję wspólnego zorganizowania pierwszych obserwacji już w styczniu. Obserwacje będą poprzedzane prelekcjami w naszej szkole na temat tego, co będziemy oglądać przez teleskopy.
Planujemy także inne wspólne działania, o których będziemy informować na bieżąco. Bardzo się cieszymy, że zyskaliśmy tak cennego partnera! Aby dowiedzieć się więcej o pracy Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników zapraszamy do zaglądania na stronę http://www.wroclaw.ptma.pl/ lub na stronę na Facebooku https://www.facebook.com/ptmawro
SPOTKANIE Z PANIĄ ASTRONOM -WYKŁAD PANI DOKTOR MILENY RATAJCZAK O EGZOPLANETACH
7 grudnia uczniowie klas szóstych uczestniczyli w ramach projektu SKY IS THE LIMIT w wykładzie, który przygotowała dla nich Pani Doktor Milena Ratajczak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania były planety spoza Układu Słonecznego. Uczniowie dowiedzieli się kim jest i na czym polega praca współczesnego astronoma. Wspólnie z Panią Doktor określili warunki konieczne do obserwacji nieba. Nasze dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat Układu Słonecznego, bez problemu potrafiły wskazać części naszego układu, rozpoznawały planety, znały ich kolejność i warunki, jakie panują na ich powierzchni. Dzięki Pani Astronom dowiedziały się czym są egzoplanety. Pani Milena Ratajczak opowiedziała naszym uczniom w jaki sposób astronomowie szukają planet poza Układem Słonecznym i ile ich już odkryto. Dzieci poznały 4 sposoby szukania tych planet i dowiedziały dlaczego zależy nam na ich odkrywaniu. Pani Astronom przedstawiła naszym uczniom przykłady planet, na których przypuszczalnie mogłoby rozwinąć się życie. Szóstoklasiści mieli okazję dowiedzieć się, gdzie znajdują się największe na świecie teleskopy i poznać plany najbliższych misji kosmicznych, których zadaniem będzie poszukiwanie egzoplanet.
Pani Doktor w bardzo obrazowy sposób, angażując także naszych uczniów, wyjaśniała zjawiska astronomiczne. Dzieci miały okazję porównać zdobytą podczas wykładu wiedzę z informacjami, które pojawiały się w filmach fabularnych np. w „Star Wars” czy „Avatarze”. Było to niezwykle ciekawe spotkanie!
POŁĄCZENIE RADIOWE Z ASTRONAUTĄ
NA MIĘDZYNARODOWEJ STACJI KOSMICZNEJ
W piątek, 25 listopada 2016 roku, reprezentacja uczniów naszej szkoły z klas szóstych i piątych uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu, na które zostaliśmy zaproszeni przez Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Tego dnia w liceum odbyła się uroczysta gala finału programu ARISS, prowadzonego przez międzynarodowe środowisko krótkofalarskie (radioamatorskie) w porozumieniu z Agencjami Kosmicznymi (NASA, ESA, CESA, RSA, JAXA). Skrót ARISS oznacza Amateur Radio on International Space Station (sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Głównym celem projektu jest nawiązanie łączności radiowej pomiędzy szkołą a Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas gali zaprezentowano przebieg realizowanych aktywności, w tym tych, w których mogli uczestniczyć także uczniowie naszej szkoły, jak choćby warsztaty w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Uczestnicy uroczystego mieli również okazję lepiej poznać Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Najważniejszym punktem programu było połączenie radiowe z amerykańskim astronautą Robertem Shanem Kimbrough, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 21 października. Aby połączenie doszło do skutku musiało zaangażować się wielu ludzi: sztab krótkofalowców z Polskiego Związku Krótkofalowców oraz moderatorzy zza granicy. Nie da się opisać radości wszystkich zgromadzonych, gdy udało się nawiązać połączenie z astronautą i licealiści zaczęli zadawać przygotowane pytania. Słyszeliśmy odpowiedzi astronauty przebywającego ponad Ziemią!!! Możliwości nowoczesnych technologii są niezwykłe!
Organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy zrozumieli pytania i odpowiedzi, więc po zakończeniu połączenia przetłumaczyli je na język polski.
Podczas uroczystości wręczono nagrody w konkursie „Kapsuły ludzkości”. Nagrodę za II miejsce otrzymały trzy uczennice z naszej szkoły: Julia Tomaszewska, Weronika Cieplik i Gabriela Lis z klasy 6b.
Na zakończenie obejrzeliśmy piękny film Adama Ustynowicza „Chopin the Space Concert”, który pozwolił nam docenić piękno naszej planety i zarazem lepiej poznać życie astronautów w kosmosie.
Pan Ustynowicz po projekcji filmu zadał zgromadzonym uczniom pytanie „Kto chciałby zostać astronautą?”. Niemal wszyscy nasi uczniowie podnieśli ręce do góry! Czyżbyśmy mieli przyjemność kształcić przyszłych astronautów?
WARSZTATY W HOTELU KOSMONAUTY
24 listopada grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach w Hotelu Kosmonauty. Dzieci mogły dokładnie obejrzeć MIG-a 21, który stoi na terenie hotelu. Pan pułkownik Hieronim Kowalski wyjaśniał uczniom jego budowę i zastosowanie. Uczniowie mieli okazję wejść do samolotu, obejrzeć i dotknąć wszystkiego. Pan Adam Bisek mówił o systemach naprowadzania samolotów. Trójka uczniów miała okazję usiąść za sterami symulatora myśliwca F16.
SPOTKANIE Z PUŁKOWNIKIEM HIERONIMEM KOWALSKIM
24 listopada 2016 roku nasi szóstoklasiści mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z pułkownikiem Hieronimem Kowalskim. Pan pułkownik opowiedział naszym uczniom o tym, jak stracił rodzinę i jak w wieku 7 lat podczas II wojny światowej przenosił meldunki partyzantom Batalionów Chłopskich. Dzieci poznały historię małego Hieronima, który przyjął pseudonim „Franek” i uratowany przez radzieckiego żołnierza trafił do polskiego 6 Batalionu Saperów. Z saperami, formalnie wcielony do wojska polskiego, dotarł do Berlina. Podczas walk o Berlin, w uznaniu zasług (jako łącznik dostarczał meldunki do będących pod ostrzałem oddziałów), w wieku 12 lat, otrzymał stopień kaprala.
Dowiedzieliśmy się w jaki sposób pan Hieronim Kowalski został lotnikiem. Pan Pułkownik opowiedział o lotach szybowcowych i o lataniu na myśliwcach MIG. Pomógł zrozumieć uczniom, czym różni się latanie na tych dwóch typach samolotów. Pan Kowalski wyjaśnił, jakie warunki musi spełniać osoba, która chce zostać pilotem, przy czym zwrócił uwagę dzieci na dbanie o własną sprawność fizyczną. Pan Pułkownik codziennie ćwiczy, dzięki czemu w wieku 83 lat nadal pilotuje samoloty sportowe.
Pan Hieronim Kowalski odpowiadał następnie na pytania uczniów i nauczycieli.
KONKURS "KAPSUŁA LUDZKOŚCI"
Uczniowie klas 5a, 6c i 6b, pod czujnym okiem swoich wychowawców: p. Agnieszki Rybak, p. Ewy Glińskiej i p. Arka Hajduka, przygotowali swoje propozycje w konkursie "Kapsuła ludzkości", zorganizowanym przez Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu oraz Biuro Festiwalowe Impart 2016. Zadaniem uczniów było wybranie i umieszczenie w specjalnej, akrylowej kuli takich elementów, które byłyby w istotny sposób związane z rasą ludzką, naszą cywilizacją, kulturą, religiami i planetą. Teoretycznym przeznaczeniem kapsuły jest wystrzelenie jej w kosmos. Uczniowie klas 6c i 5a zaprezentowali Kanałowi TV SP26 swoje kapsuły i wyjaśnili znaczenie ich wyposażenia:
MIĘDZYNARODOWY KONKURS ASTRONOMICZNY
- STWÓRZ WŁASNY KOSMICZNY KOMIKS
Nasi uczniowie mieli szansę wziąć udział w międzynarodowym
konkursie astronomicznym o małym kosmonaucie imieniem Scoop. Konkurs
polega na stworzeniu (np. narysowaniu, namalowaniu, wyklejeniu,
wykonaniu przy użyciu programów komputerowych, itp.) komiksu na
specjalnie przygotowanej do tego karcie. Karta znajduje się w załączniku
poniżej.
Tematyka komiksu ma być związana z którąś z ciekawostek kosmicznych opisanych na tej stronie: http://www.spacescoop.org/pl/
(wyświetlają się tylko cztery obrazki związane z ciekawostkami, ale
jeśli kliknie się na ikonki 'Technologia'/'Misje'/'Atomy i
molekuły'/'Planetoidy' i dalsze - za pomocą strzałek - wyświetli się ich
znacznie więcej).
Oto prace naszych uczennic:
Oto prace naszych uczennic:
ANKIETA MIĘDZYNARODOWA "KOSMOS TWOIM OKIEM"
Nasi uczniowie zostali zaproszeni do wypełnienia anonimowej ankiety przeprowadzanej w kilkunastu krajach w ramach projektu Space Awareness. Uczniowie z różnych krajów Europy dzielili się w ankiecie opiniami na temat nauki, technologii i kosmosu. Pytania dotyczyły zainteresowań dziecka oraz jego spostrzeżeń na temat kosmosu. Wyniki ankiety pozwolą ulepszyć jakość materiałów edukacyjnych oraz działań w ramach projektu Space Awareness, skierowanych do młodzieży z Europy i Afryki.Badanie jest przeprowadzane przez naukowców z University College London w Wielkiej Brytanii, którzy pracują z ludźmi z wielu krajów Europy oraz Republiki Południowej Afryki nad stworzeniem materiałów edukacyjnych, dzięki którym młodzież zainspiruje się badaniami kosmosu. Zebrane informacje pomogą w opracowaniu materiałów edukacyjnych, które zostaną udostępnione szkole do wykorzystania w trakcie zajęć szkolnych.
Projekt Space Awareness jest finansowany przez europejski program Horyzont 2020 na mocy porozumienia nr 638653.
WYKŁAD O HABITACIE MARSJAŃSKIM
We wtorek, 8 listopada 2016 r., byliśmy z wizytą w Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym habitatu marsjańskiego. Doktor Leszek Orzechowski i Szymon Gryś opowiedzieli o tym jak powstają samowystarczalne bazy, które mogą być w przyszłości domami dla Ziemian. Pokazano nam prezentację „Projekt M.A.R.S.”. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o tym, jak żyłoby się w habitacie na Marsie, a także tego, że model takiej bazy powstaje również w Polsce!WARSZTATY ASTROFIZYCZNE W OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM W BIAŁKOWIE
W ramach projektu nawiązaliśmy m.in. współpracę z Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym, które zaprosiło nas na bardzo ciekawe zajęcia.W sobotę, 5 listopada 2016 roku, grupa uczniów z klas szóstych uczestniczyła w warsztatach astrofizycznych w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Białkowie. Uczniowie mieli możliwość poznać znajdujący się tam jeden z kilku identycznych i największych na świecie koronografów o średnicy obiektywu 53 cm. Instrument ten wykorzystywany jest przez astronomów z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego do badań protuberancji i rozbłysków słonecznych. Uczestnicy poznali także nocny teleskop Zeissa o ogniskowej 7,5 metra, który także prowadzi stałą i w pełni naukową działalność naukową, pozwalając na obserwację gwiazd z bardzo dużą dokładnością.
Uczniowie uczestniczyli w wykładach astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego: profesora Pawła Rudawego, doktora Zbigniewa Kołaczkowskiego i doktor Mileny Ratajczak. Dowiedzieli się czym jest Słońce, w jaki sposób badają je astronomowie i na czym polega praca astronoma w XXI wieku. Dzieci poznały zjawisko rozszczepienia światła i budowały własne spektroskopy, korzystając z tekturowych rolek, taśmy i siatki dyfrakcyjnej czy płyt CD. Uczniowie budowali także z panią Anną Bukiewicz-Szul z Prywatnego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego modele „rakiet kosmicznych”, do których dobierali różne rodzaje paliwa.
Warsztaty trwały niemal cały dzień (wróciliśmy do Wrocławia ok. 21.00), ale były bardzo interesujące! Wiedzę, którą uczniowie zdobyli, wykorzystają m.in. na lekcjach przyrody. Bardzo dziękujemy Prywatnemu Salezjańskiemu Liceum Ogólnokształcącemu i pani Annie Bukiewicz- Szul za zaproszenie nas na to wyjątkowe wydarzenie.
POWSTANIE PROJEKTU
Od dwóch lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcjach dotyczących kosmosu: trzykrotnie wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym NASA „Sally Ride EarthKAM”, a w ubiegłym roku gościliśmy w naszej szkole dr Łukasza Radosińskiego, który uczestniczył w szkoleniu astronautów w Rosji. W tym roku nasza szkoła zorganizowała interesujące obchody WORLD SPACE WEEK, za co zostaliśmy nagrodzeni dyplomem wręczonym przez amerykańskiego astronautę Georga D. Zamkę. Wszystkie te akcje zaowocowały stworzeniem projektu, w którym będziemy się zajmować tematyką lotniczą i kosmiczną. Dla naszych dzieci powstała znakomita okazja do spotkań z lotnikami i kosmonautami, nawiązania współpracy z Klubem Loteczka, poznania polskich osiągnięć w dziedzinie lotnictwa i astronautyki.W dniu 24 października 2016 roku odbyło się spotkanie w Hotelu Kosmonauty, w którym uczestniczyli m.in. jego właściciel Adam Bisek, Janina Woźna - dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, Marek Winkowski – wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Dyrekcja naszej szkoły, podczas którego zapadła decyzja o realizacji projektu. Uznaliśmy, że projekt będzie nosił tytuł SKY IS THE LIMIT.
Po spotkaniu przedstawiciele naszej szkoły, uczestniczący w spotkaniu, obejrzeli Hotel Kosmonauty i Restaurację Orle Gniazdo, gdzie będzie odbywała się część zajęć. Wypróbowaliśmy także jeden z niesamowitych elementów wyposażenia hotelu – symulator lotów F-16 Fighting Falcon, który będzie jedną z atrakcji projektu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz