DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018
W lutym 2018 po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, tym razem pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Dla uczniów klas 5e, 6b i 7c przygotowałam zajęcia, które pozwalały na ciekawe wykorzystanie zasobów internetu.
Dzieci z klasy 5e zapisywały na tablicy Lino zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci - kolorowe "karteczki" spodobały się dzieciom.
Na tablicach Answergarden uczniowie tworzyli zbiory słów kojarzących się ze zjawiskiem hejtu w internecie.
Klasy 5e i 6b tworzyły chmury wyrazów ze słów opisujących bezpieczne korzystanie z sieci lub zagrożenia z tym związane. Zaproponowane aplikacje:wordart.com/create oraz imagechef.com okazały się bardzo atrakcyjne. Dzieciom bardzo spodobało się tworzenie chmury w rożnym kształcie, dobieranie kolorów. Powstały bardzo ciekawe prace, z których część prezentujemy poniżej.
Zadaniem wszystkich klas było ułożenie z rozsypanek, przygotowanych w aplikacji LearningApps, 10 zasad antyhejtowych. Uczniowie klasy 7c mieli okazję wziąć udział w dyskusji online w Tricider, w której dzielili się swoimi opiniami na temat definicji hejtu, tego, jak się przejawia, gdzie najczęściej mamy z nim do czynienia i jakie mogą być jego skutki. Uczestnicy dyskusji podawali także swoje pomysły na walkę z tym zjawiskiem.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
Nasze plany obchodów DBI 2017Tradycyjnie bierzemy udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło to RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE.
Zaplanowaliśmy następujące działania:
1. Konkurs filmowy dla klas 4-6 na scenkę dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu. Konkurs jest jedną z konkurencji Gospodarza Szkoły - wygra klasa, która uzyska najwięcej głosów w specjalnie przygotowanym formularzu (głosowanie online).
2. Nagranie wywiadów z uczniami, nauczycielami, dyrekcją i pracownikami szkoły - "Jak wykorzystuję Internet na co dzień?"
3. Stworzenie filmu pt. "Jak Internet zmienił nasz świat?"
4. Opracowanie przez uczniów quizów i appek online, np. przy użyciu strony http://learningapps.org/
5. Stworzenie galerii komiksów stworzonych przez uczniów w dowolnym programie graficznym lub przy wykorzystaniu aplikacji na stronach: http://writecomics.com/ , http://www.makebeliefscomix.com/Comix/ , https://www.pixton.com/schools/comic
6. Opracowanie listy propozycji bezpiecznego korzystania z Sieci - uczestnicy wpisują swoje propozycje na tablicy Padlet
7. Opracowanie z uczniami zasad netykiety dla uczniów naszej szkoły.
8. Wszystkie aktywności będą zamieszczane na specjalnie utworzonej i prowadzonej we współpracy z naszymi uczniami stronie http://dbi2017wsp26.blogspot.com/
Zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się w nasze akcje:)
"Lepszy internet zależy od Ciebie"
Ankieta na temat korzystania z portali społecznościowych
14 stycznia 2016 roku uczniowie klasy 6a przeprowadzili wśród 100 losowo wybranych uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 26 ankietę dotyczącą korzystania z portali społecznościowych. Ankietowani zostali zapytani o to, czy posiadają konto na portalu społecznościowym, czy zamieszczają na nim swoje zdjęcia lub filmy. Byliśmy ciekawi, czy uczniowie zamieszczają zdjęcia innych osób i czy zdjęcia te mogą kogoś ośmieszać. Zaniepokoiły nas wyniki wskazujące, że uczniowie mają w swoich "znajomych" osoby, których nie znają oraz, że rodzice nie kontrolują tego, co dzieci robią na portalach.Zapraszamy do dokładnego zapoznania się z wynikami ankiety:
Wyniki_ankiety_na_temat_korzystania_z_portali_spolecznosciowych.pdf
Zapraszamy Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do dyskusji online na temat bezpiecznego Internetu
"Lepszy Internet zależy od Ciebie" to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. Zapraszamy do dyskusji Rodziców, Uczniów i Nauczycieli:)Po kliknięciu w link zostaniecie przeniesieni do wspólnej dyskusji w narzędziu Tricider. Prosimy o Wasze opinie i głosy za lub przeciw.
LINK DO DYSKUSJI
Narzędzie będzie aktywne do 27 lutego 2016 roku. Zapraszamy:)
Lekcja z Panią Adwokat na temat zachowania w Internecie
Uczniowie klasy 6a na godzinie wychowawczej mieli niezwykłego gościa-Panią Prawnik! Mama Filipa zgodziła się porozmawiać z nami o tym, co nam wolno, a czego nie w Internecie. Dowiedzieliśmy się więcej na temat praw autorskich. Wiemy też kiedy możemy zamieszczać zdjęcia i filmy w sieci. Pani Berenika opowiedziała nam o tym, kto odpowiada za nasze postępki i kiedy my sami jesteśmy już za nie pociągani do odpowiedzialności karnej.Pani Berenika zgodziła się na zamieszczenie poniższej prezentacji:
Prezentacja
Galeria plakatów wykonanych przez uczniów SP26 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
Nasi uczniowie wykonywali w dowolnych edytorach graficznych plakaty związane z Dniem Bezpiecznego Internetu 2016 - zapraszamy do GaleriiLista gier, w które dzieci grać nie powinny
Dzieci uwielbiają gry komputerowe, ale czy wiemy w co tak naprawdę grają? Zamieszczamy materiał, który opisuje gry, w które dzieci nie powinny grać.niebezpieczne_gry_AS.docx
Materiał pochodzi ze strony http://www.psp21.pl/Documents/rada6.pdf
Zasady bezpieczeństwa dzieci w internecie-rady dla rodziców przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Fundację Dzieci NiczyjeBezpieczna i mądra rozrywka w Internecie
Kontrola rodzicielska w Internecie – przeglądarka BeSt
Listy do Lizzie
„Listy do Lizzie” to tytuł wspólnej akcji prowadzonej w klasach 4-6 Szkoły Podstawowej nr 26 przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie starszych klas naszej szkoły poznają historię Lizzie Velasquez, której zdjęcia zamieszczono na YouTube z podpisem „Najbrzydsza kobieta świata”. Pisane, samodzielnie lub w grupach, listy do Lizzie przeciwstawiają się zjawisku hejtowania oraz przemocy słownej w sieci.
Listy, lub ich fragmenty, napisane przez uczniów można przeczytać na stronie:http://listydolizzie.blogspot.com/
Przygotowania do konkursów- gier ulicznych
Na korytarzach naszej szkoły prezentujemy materiały poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Zamieszczamy na nich informacje o tym, co jest w sieci dozwolone, a co nie oraz wskazówki co możemy zrobić, gdy nasze prawa są łamane przez innych użytkowników. Przygotowaliśmy także komiksy pt. "Bezpieczne odpowiedzi na niebezpieczne pytania" - pokazujące żartobliwe odpowiedzi na pytania, które mogą być niebezpieczne szczególnie dla dzieci.
Materiały te będą stanowiły wskazówki podczas konkursów - gier ulicznych, które odbędą się 22 lutego (dla klas 4-6) oraz 24 lutego (dla klas 2-3).
Gry uliczne- konkursy na temat bezpiecznego internetu
Organizatorki DBI2016 (I. Kowalik, G. Mueller i A. Smal) przygotowały dla naszych uczniów konkursy, mające formę gier ulicznych, na temat bezpiecznego zachowania w sieci. Jako pierwszy odbył się konkurs dla uczniów klas 4-6. 22 lutego pięcioosobowe reprezentacje klas spotkały się na korytarzu naszej szkoły. Uczniowie mieli do rozwiązania 12 zadań, z których każde polegało na wybraniu najlepszego rozwiązania do opisanej sytuacji, która mogła się wydarzyć podczas użytkowania Internetu. Kolejne zadania były wręczane przy przygotowanych stanowiskach. Podczas konkursu uczniowie mogli korzystać z materiałów, które wcześniej zostały zaprezentowane na szkolnych korytarzach. W konkursie wzięła także udział Drużyna Dyrekcji naszej szkoły. Nieco później startowały w niej drużyny nauczycieli.
24 lutego odbył się konkurs dla uczniów klas 2-3. Przygotowano dla nich zadania, które również otrzymywali przy stanowiskach. Także i tym razem dzieci mogły się wspomagać plakatami, które były prezentowane na szkolnym korytarzu.
Prezentacja zestawu ćwiczeń relaksacyjnych "Nie bądź technokaleką"
26 lutego, na zakończenie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klas 6a, 3e i 2g, zaprezentowali podczas długiej przerwy zestaw ćwiczeń relaksacyjnych, które można wykonywać, gdy pracujemy przy komputerze:
Podsumowanie projektu Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2015
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz