DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018
W lutym 2018 po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, tym razem pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Dla uczniów klas 5e, 6b i 7c przygotowałam zajęcia, które pozwalały na ciekawe wykorzystanie zasobów internetu.
Dzieci z klasy 5e zapisywały na tablicy Lino zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci - kolorowe "karteczki" spodobały się dzieciom.
Na tablicach Answergarden uczniowie tworzyli zbiory słów kojarzących się ze zjawiskiem hejtu w internecie.
Klasy 5e i 6b tworzyły chmury wyrazów ze słów opisujących bezpieczne korzystanie z sieci lub zagrożenia z tym związane. Zaproponowane aplikacje:wordart.com/create oraz imagechef.com okazały się bardzo atrakcyjne. Dzieciom bardzo spodobało się tworzenie chmury w rożnym kształcie, dobieranie kolorów. Powstały bardzo ciekawe prace, z których część prezentujemy poniżej.
Zadaniem wszystkich klas było ułożenie z rozsypanek, przygotowanych w aplikacji LearningApps, 10 zasad antyhejtowych. Uczniowie klasy 7c mieli okazję wziąć udział w dyskusji online w Tricider, w której dzielili się swoimi opiniami na temat definicji hejtu, tego, jak się przejawia, gdzie najczęściej mamy z nim do czynienia i jakie mogą być jego skutki. Uczestnicy dyskusji podawali także swoje pomysły na walkę z tym zjawiskiem.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Tradycyjnie bierzemy udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne hasło to RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE.
Zaplanowaliśmy następujące działania:
1. Konkurs filmowy dla klas 4-6 na scenkę dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu. Konkurs jest jedną z konkurencji Gospodarza Szkoły - wygra klasa, która uzyska najwięcej głosów w specjalnie przygotowanym formularzu (głosowanie online).
2. Nagranie wywiadów z uczniami, nauczycielami, dyrekcją i pracownikami szkoły - "Jak wykorzystuję Internet na co dzień?"
3. Stworzenie filmu pt. "Jak Internet zmienił nasz świat?"
4. Opracowanie przez uczniów quizów i appek online, np. przy użyciu strony http://learningapps.org/
5. Stworzenie galerii komiksów stworzonych przez uczniów w dowolnym programie graficznym lub przy wykorzystaniu aplikacji na stronach: http://writecomics.com/ , http://www.makebeliefscomix.com/Comix/ , https://www.pixton.com/schools/comic
6. Opracowanie listy propozycji bezpiecznego korzystania z Sieci - uczestnicy wpisują swoje propozycje na tablicy Padlet
7. Opracowanie z uczniami zasad netykiety dla uczniów naszej szkoły.
8. Wszystkie aktywności będą zamieszczane na specjalnie utworzonej i prowadzonej we współpracy z naszymi uczniami stronie http://dbi2017wsp26.blogspot.com/
Zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się w nasze akcje:)
"Lepszy internet zależy od Ciebie"
Ankieta na temat korzystania z portali społecznościowych
14 stycznia 2016 roku uczniowie klasy 6a przeprowadzili wśród 100 losowo wybranych uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 26 ankietę dotyczącą korzystania z portali społecznościowych. Ankietowani zostali zapytani o to, czy posiadają konto na portalu społecznościowym, czy zamieszczają na nim swoje zdjęcia lub filmy. Byliśmy ciekawi, czy uczniowie zamieszczają zdjęcia innych osób i czy zdjęcia te mogą kogoś ośmieszać. Zaniepokoiły nas wyniki wskazujące, że uczniowie mają w swoich "znajomych" osoby, których nie znają oraz, że rodzice nie kontrolują tego, co dzieci robią na portalach.Zapraszamy do dokładnego zapoznania się z wynikami ankiety:
Wyniki_ankiety_na_temat_korzystania_z_portali_spolecznosciowych.pdf
Zapraszamy Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do dyskusji online na temat bezpiecznego Internetu
"Lepszy Internet zależy od Ciebie" to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu. Zapraszamy do dyskusji Rodziców, Uczniów i Nauczycieli:)Po kliknięciu w link zostaniecie przeniesieni do wspólnej dyskusji w narzędziu Tricider. Prosimy o Wasze opinie i głosy za lub przeciw.
LINK DO DYSKUSJI
Narzędzie będzie aktywne do 27 lutego 2016 roku. Zapraszamy:)
Lekcja z Panią Adwokat na temat zachowania w Internecie
Uczniowie klasy 6a na godzinie wychowawczej mieli niezwykłego gościa-Panią Prawnik! Mama Filipa zgodziła się porozmawiać z nami o tym, co nam wolno, a czego nie w Internecie. Dowiedzieliśmy się więcej na temat praw autorskich. Wiemy też kiedy możemy zamieszczać zdjęcia i filmy w sieci. Pani Berenika opowiedziała nam o tym, kto odpowiada za nasze postępki i kiedy my sami jesteśmy już za nie pociągani do odpowiedzialności karnej.Pani Berenika zgodziła się na zamieszczenie poniższej prezentacji:
Prezentacja
Galeria plakatów wykonanych przez uczniów SP26 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu
Nasi uczniowie wykonywali w dowolnych edytorach graficznych plakaty związane z Dniem Bezpiecznego Internetu 2016 - zapraszamy do GaleriiLista gier, w które dzieci grać nie powinny
Dzieci uwielbiają gry komputerowe, ale czy wiemy w co tak naprawdę grają? Zamieszczamy materiał, który opisuje gry, w które dzieci nie powinny grać.niebezpieczne_gry_AS.docx
Materiał pochodzi ze strony http://www.psp21.pl/Documents/rada6.pdf
Zasady bezpieczeństwa dzieci w internecie-rady dla rodziców przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Fundację Dzieci NiczyjeBezpieczna i mądra rozrywka w Internecie
Kontrola rodzicielska w Internecie – przeglądarka BeSt
Listy do Lizzie
„Listy do Lizzie” to tytuł wspólnej akcji prowadzonej w klasach 4-6 Szkoły Podstawowej nr 26 przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie starszych klas naszej szkoły poznają historię Lizzie Velasquez, której zdjęcia zamieszczono na YouTube z podpisem „Najbrzydsza kobieta świata”. Pisane, samodzielnie lub w grupach, listy do Lizzie przeciwstawiają się zjawisku hejtowania oraz przemocy słownej w sieci.
Listy, lub ich fragmenty, napisane przez uczniów można przeczytać na stronie:http://listydolizzie.blogspot.com/
Przygotowania do konkursów- gier ulicznych
Na korytarzach naszej szkoły prezentujemy materiały poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Zamieszczamy na nich informacje o tym, co jest w sieci dozwolone, a co nie oraz wskazówki co możemy zrobić, gdy nasze prawa są łamane przez innych użytkowników. Przygotowaliśmy także komiksy pt. "Bezpieczne odpowiedzi na niebezpieczne pytania" - pokazujące żartobliwe odpowiedzi na pytania, które mogą być niebezpieczne szczególnie dla dzieci.
Materiały te będą stanowiły wskazówki podczas konkursów - gier ulicznych, które odbędą się 22 lutego (dla klas 4-6) oraz 24 lutego (dla klas 2-3).
![]() |
![]() |
Gry uliczne- konkursy na temat bezpiecznego internetu
Organizatorki DBI2016 (I. Kowalik, G. Mueller i A. Smal) przygotowały dla naszych uczniów konkursy, mające formę gier ulicznych, na temat bezpiecznego zachowania w sieci. Jako pierwszy odbył się konkurs dla uczniów klas 4-6. 22 lutego pięcioosobowe reprezentacje klas spotkały się na korytarzu naszej szkoły. Uczniowie mieli do rozwiązania 12 zadań, z których każde polegało na wybraniu najlepszego rozwiązania do opisanej sytuacji, która mogła się wydarzyć podczas użytkowania Internetu. Kolejne zadania były wręczane przy przygotowanych stanowiskach. Podczas konkursu uczniowie mogli korzystać z materiałów, które wcześniej zostały zaprezentowane na szkolnych korytarzach. W konkursie wzięła także udział Drużyna Dyrekcji naszej szkoły. Nieco później startowały w niej drużyny nauczycieli.
24 lutego odbył się konkurs dla uczniów klas 2-3. Przygotowano dla nich zadania, które również otrzymywali przy stanowiskach. Także i tym razem dzieci mogły się wspomagać plakatami, które były prezentowane na szkolnym korytarzu.
![]() |
![]() |
Prezentacja zestawu ćwiczeń relaksacyjnych "Nie bądź technokaleką"
26 lutego, na zakończenie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klas 6a, 3e i 2g, zaprezentowali podczas długiej przerwy zestaw ćwiczeń relaksacyjnych, które można wykonywać, gdy pracujemy przy komputerze:
Podsumowanie projektu Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2015
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz